Bijlagen bij MC-R-2026-01 · versie 1.1

Onderzoeksbijlagen AI-zichtbaarheid bij webshops

Bijlagen bij MarketingCollega Research Report MC-R-2026-01, versie 1.0, gepubliceerd op 5 september 2026. Voor de volledige rijdata en ruwe antwoorden is daarnaast het XLSX-werkboek beschikbaar.

Deze pagina bevat de openbare registers, het codeboek en de aanvullende analyses bij het hoofdrapport. De tabellen hieronder geven de vooraf vastgelegde cases, producten, shops en paren weer; het onderzoekswerkboek en reproduceerbaarheidsmateriaal bevatten de detailvelden en primaire bestanden.

Bijlage A · De dertig open oriënterende vragen

Bijlage A · De dertig open oriënterende vragen
IDCategorieKoopvraagBudgetVaste criteria
J01Elektronica & computingLaptop voor een hbo-marketingstudent€900Licht; volle studiedag accu; 14–15 inch
J02Elektronica & computingNoise-cancelling hoofdtelefoon€250Lang draagcomfort; goede microfoon; sterke ANC
J03Elektronica & computingMesh-wifisysteem voor drie verdiepingen€300Stabiel bereik; eenvoudige installatie; ethernetpoorten
J04Huishoudelijke apparatuurLichte steelstofzuiger voor huisdieren€450Harde vloeren; dierenhaar; laag gewicht
J05Huishoudelijke apparatuurStille wasmachine voor vier personen€800Energiezuinig; stil; minimaal 9 kg
J06Huishoudelijke apparatuurVolautomatische espressomachine€700Cappuccino; makkelijk reinigen; instelbaar
J07WonenErgonomische bureaustoel€350Acht uur gebruik; lendensteun; armleuningen
J08WonenSlaapbank voor klein appartement€900Dagelijks zitten; tweepersoonsbed; maximaal 210 cm
J09WonenUitschuifbare eettafel€700Vier dagelijks; zes gasten; compact
J10DIY & tuinAccuklopboormachine€250Hout en metselwerk; accu inbegrepen; prettig gewicht
J11DIY & tuinHogedrukreiniger€300Terras 40 m²; fietsen; compact
J12DIY & tuinAccugrasmaaier voor kleine tuin€400120 m²; stil; compact opbergen
J13Mode & schoenenWitte leren damessneakers€150Maat 39; veel lopen; makkelijk reinigen
J14Mode & schoenenBusiness-casual herenschoenen€180Maat 43; vijf kilometer lopen; lichte regen
J15Mode & schoenenWaterdichte regenjas voor fietsforens€220Dames; ademend; zichtbaar
J16Sport & outdoorWandelschoenen voor dagtochten€180Waterdicht; grip; brede voorvoet
J17Sport & outdoorLichte tweepersoonstent€300Fietsvakantie; onder 2,5 kg; regenbestendig
J18Sport & outdoorSporthorloge voor hardlopen en fietsen€300GPS; lange accu; duidelijke app
J19FietsenFietshelm voor woon-werk€120Ventilatie; achterlicht; dagelijks gebruik
J20FietsenWaterdichte fietstas voor laptop€12015-inch laptop; circa 20 liter; snel afneembaar
J21FietsenFietscomputer met navigatie€300Lange ritten; duidelijke route; lange accu
J22Beauty & verzorgingZonnebrand voor gezicht€35SPF50; gevoelige gecombineerde huid; parfumvrij
J23Beauty & verzorgingFöhn voor krullend haar€160Diffuser; temperatuurregeling; weinig pluis
J24Beauty & verzorgingElektrische tandenborstel€150Gevoelig tandvlees; druksensor; betaalbare borstels
J25Baby & speelgoedBabyfoon met camera€250Geen verplicht abonnement; privacy; bereik
J26Baby & speelgoedDraaibare i-Size-autostoel€40015 maanden–4 jaar; montage; wasbare hoes
J27Baby & speelgoedSTEM-bouwset voor zevenjarige€75Zonder scherm; herbruikbaar; duidelijke instructies
J28HuisdierenAutomatische kattenvoerautomaat€180Twee katten; app; back-up bij stroomuitval
J29HuisdierenWasbare hondenmand voor grote hond€180Hond circa 30 kg; ondersteuning; wasbare hoes
J30HuisdierenStille drinkfontein voor kat€80RVS; makkelijk reinigen; filters verkrijgbaar

Beschikbare detaildata per case

Het onderzoekswerkboek bevat per case:

  • de drie volledige vaste prompts;
  • de drie productlijsten en gekozen producten;
  • de drie lijsten met genoemde webshops en de aanbevolen webshops;
  • top-3-overlap;
  • variantstatus en beschikbaarheidsflags;
  • gebruikte URL’s;
  • coderingsnotities;
  • herkomststatus: pilot of hoofdmeting.

Bijlage B · De 24 exacte producten

Bijlage B · De 24 exacte producten
IDCategorieProductVastgelegde uitvoeringEAN/GTIN
SKU01ElektronicaSennheiser MOMENTUM 4 WirelessZwart4260752330435
SKU02ElektronicaTP-Link Deco X20Wit, AX1800 Wi-Fi 6, 3-pack6935364086947
SKU03ElektronicaSamsung Galaxy Tab S10 FEGrijs, wifi, 8/128 GB, 10,9 inch8806097195740
SKU04ApparatuurBosch Unlimited 7 BBS711WWit, één 3,0-Ah-accu4242005306657
SKU05ApparatuurPhilips Airfryer XL NA231/006,2 l, 1700 W, zonder bundel8720389035074
SKU06ApparatuurJURA E4 Piano Black (EA)Zwart, standaarddoos7610917154357
SKU07DIY & tuinMakita DHP482Z18 V LXT body-only, zonder accu/lader/koffer0088381699051
SKU08DIY & tuinKärcher K 4 Power Control Flex130 bar, 8 m slang, zonder Home Kit4066529122599
SKU09DIY & tuinMakita DLM382Z2×18 V, 38 cm, body-only0088381891172
SKU10Sport & outdoorFjällräven Skule 28Black 550, 28 liter7323450785741
SKU11Sport & outdoorColeman Darwin 2Grey, standaarduitvoering zonder BlackOut3138522127879
SKU12Sport & outdoorGarmin Forerunner 26546 mm, zwart/powder gray0753759313715
SKU13FietsenABUS MacatorVelvet Black shiny, M, zonder MIPS4003318872129
SKU14FietsenOrtlieb Back-Roller Plus QL2.2Denim, één tas, 23 liter, IP644013051059992
SKU15FietsenGarmin Edge 540Standaardeditie, zonder Solar/sensorbundel0753759299811
SKU16BeautyLa Roche-Posay Anthelios UVMune 400Invisible Fluid SPF50+, parfumvrij, 50 ml3337875797597
SKU17BeautyPhilips Hair Dryer 7000 SeriesBHD723/10, lila/roségoud8720689027236
SKU18BeautyPhilips Sonicare 5300 SeriesHX7101/02, zwart, reisetui8720689025201
SKU19Baby & speelgoedAlecto DVM71Wit/taupe, 2,4 inch, één camera8711902091776
SKU20Baby & speelgoedMaxi-Cosi RodiFix Pro² i-SizeAuthentic Black, 100–150 cm8712930183495
SKU21Baby & speelgoedLEGO Botanicals Roze boeket 10342749 onderdelen, standaarddoos5702017812540
SKU22HuisdierenTrixie TX7Wit, 5 liter, USB, spraakfunctie4011905243368
SKU23HuisdierenPetSafe Drinkwell 360 Stainless SteelRVS, 3,8 liter, EU-uitvoering0729849143609
SKU24HuisdierenWahl Max50+Zwart, bedraad, twee snelheden4015110037941

Beschikbare detaildata per SKU

Het onderzoekswerkboek bevat per SKU:

  • merk, model, uitvoering, MPN en EAN/GTIN;
  • referentieprijs en vooraf gecontroleerde webshops;
  • bron-URL’s voor productidentiteit;
  • drie lijsten met genoemde webshops en de aanbevolen webshops;
  • winnaarprijzen en top-3-overlap;
  • prijspositie van iedere winnaar;
  • selectie- en controletimestamps.

Bijlage C · De vijftig onderzochte shops

Bijlage C · De vijftig onderzochte shops
SegmentShops
Generalistenbol, Amazon.nl, Wehkamp, de Bijenkorf, HEMA
ElektronicaCoolblue, MediaMarkt, Expert, Alternate, Kamera Express
WonenIKEA, fonQ, JYSK, Leen Bakker, Kwantum
DIY & tuinGAMMA, Praxis, Karwei, Hornbach, Intratuin
Mode & schoenenZalando, ABOUT YOU, Omoda, Nelson, Van den Assem
Sport, outdoor & fietsDecathlon, Bever, Mantel, FuturumShop, 12GO Biking
Beauty & verzorgingDouglas, ICI PARIS XL, Notino, Plein, Etos
Baby & speelgoedPrénatal, Babypark, Intertoys, Lobbes, Top1Toys
HuisdierenZooplus, Pets Place, Medpets, Brekz, Bitiba
Apparatuur & keukenEP.nl, Electro World, Bemmel & Kroon, Keukenloods, Kookpunt

Beschikbare detaildata per shop

Het onderzoekswerkboek bevat per shop:

  • shop-ID, domein, segment en winkeltype;
  • gekozen voorbeeldproduct en auditmoment;
  • HTTP, indexeerbaarheid, canonical, OAI-SearchBot, ChatGPT-User en sitemap;
  • alle Product- en Offer-velden;
  • zichtbare prijs, voorraad, bezorging, verzendkosten, retourtermijn, retourkosten en verkoper;
  • adviescontent, reviews, service-informatie en bewijs-URL’s;
  • statuswaarden afzonderlijk: ja, nee, onduidelijk, geblokkeerd en niet van toepassing.

Bijlage D · Gematchte pagina-analyse

Onderstaande tabel identificeert de twintig geldige paren. Het onderzoekswerkboek bevat daarnaast per paar:

  • SKU en exacte uitvoering;
  • aanbevolen webshop en controlewebshop;
  • beide product-URL’s;
  • selectieprijs en auditprijs;
  • voorraad en exact-variantstatus;
  • prijsverschil;
  • blind audit-ID;
  • opname in de strikte sensitiviteitsset;
  • alle gecodeerde velden.

Belangrijke interpretatienoot: negen van de twintig aanbevolen pagina’s kwamen van bol. Observaties op pagina’s die een template of domein delen zijn daardoor niet volledig onafhankelijk.

Bijlage D · Gematchte pagina-analyse
PaarSKUAanbevolen webshopControlewebshop
PAIR01Sennheiser MOMENTUM 4 WirelessAmazon.nlWifimedia
PAIR03Samsung Galaxy Tab S10 FENBB.comBelsimpel
PAIR04Bosch Unlimited 7 BBS711WbolArt & Craft
PAIR05Philips Airfryer XL NA231/00MediaMarktPhilips
PAIR06JURA E4 Piano BlackCoolbluebol
PAIR08Kärcher K 4 Power Control FlexbolHornbach
PAIR10Fjällräven Skule 28TravelbagsTassenik
PAIR11Coleman Darwin 2KampeerwereldObelink
PAIR12Garmin Forerunner 265vanBon-SportWayPoint GPS
PAIR13ABUS MacatorBikeBudget.nlKampeerkoop
PAIR14Ortlieb Back-Roller Plus QL2.2Fietstas.comFietstoebehoren
PAIR15Garmin Edge 540CoolblueExpert
PAIR16La Roche-Posay Anthelios UVMune 400HuidpraktijkshopNotino
PAIR17Philips Hair Dryer 7000 SeriesbolWehkamp
PAIR18Philips Sonicare 5300 SeriesbolGalaxus
PAIR19Alecto DVM71bolPrénatal
PAIR20Maxi-Cosi RodiFix Pro² i-SizebolBabyPlanet
PAIR21LEGO Botanicals Roze boeket 10342bolAmazon.nl
PAIR23PetSafe Drinkwell 360bolDe Huisdiersuper
PAIR24Wahl Max50+bolHuisdieren.nl

De vier ontbrekende SKU-nummers leverden bij selectie geen geldig controlepaar op en zijn daarom niet achteraf vervangen. De volledige veldwaarden, URL’s en momentprijzen staan in het onderzoekswerkboek.

Bijlage E · Codeboek in gewone taal

Bijlage E · Codeboek in gewone taal
VariabeleDefinitie
WebshopvermeldingDe webshop wordt expliciet als koopoptie genoemd
Aanbevolen webshopHet antwoord wijst de webshop expliciet als beste keuze aan
Volledig stabielDezelfde genormaliseerde aanbevolen webshop in alle drie herhalingen
Top-3-overlapGemiddelde Jaccard-overlap tussen de drie webshopsets
Exacte variantMerk, model en vooraf vastgelegde uitvoering komen overeen
URL op winnaar-domeinMinimaal één URL-vermelding valt op het domein van de winnaar; dit is co-occurrence en geen bewijs van broncausaliteit
Goedkoopste genoemdLaagste numerieke totaalprijs binnen de lijst met genoemde aanbieders
OnbekendNiet betrouwbaar zichtbaar of technisch niet verifieerbaar
Niet van toepassingHet veld past inhoudelijk niet bij de onderzochte pagina of situatie
Strikt B2-paarBeide varianten exact, beide op voorraad en maximaal 10% prijsverschil

Bijlage F · Aanvullende exploratieve analyses

Volledige familie van zeventien B2-toetsen

Onbekende of niet-toepasselijke waarden zijn per veld buiten de bekende paren gehouden. Alle p-waarden komen uit een tweezijdige exacte McNemar-toets. De laatste kolom corrigeert de volledige familie van zeventien toetsbare velden met de Holm-methode.

Volledige familie van zeventien B2-toetsen
VeldAlleen aanbevolenAlleen controleBekende parenRuwe pHolm-p
HTTP bereikbaar10191,0001,000
OAI-SearchBot toegestaan10101,0001,000
Product JSON-LD44181,0001,000
Merkveld50130,06250,9375
Identifier40130,12501,000
Prijs en valuta30130,25001,000
Beschikbaarheid30130,25001,000
Variantveld61130,12501,000
Shipping-schema81130,03910,6641
Return-schema81130,03910,6641
AggregateRating61130,12501,000
Zichtbare bezorginformatie01151,0001,000
Zichtbare retourtermijn53170,72661,000
Zichtbare retourkosten62180,28911,000
Zichtbare verkoper01181,0001,000
Relevante adviescontent13180,62501,000
Productreviews73180,34381,000

Zichtbare exacte variant, prijs, voorraad, verzendkosten en contactinformatie leverden geen toetsbare discordantie op of hadden geen geldige p-waarde; deze velden vallen buiten de correctiefamilie van zeventien.

Ongecorrigeerde domeinassociaties zonder controle voor categorie-exposure

Vier samengestelde auditscores zijn exploratief naast ruwe A1-vermeldingen en -aanbevelingen gezet.

Ongecorrigeerde domeinassociaties zonder controle voor categorie-exposure
DimensieSpearman-rho met vermeldingenSpearman-rho met winsn
Toegang−0,0750,07950
Machineleesbaarheid0,008−0,04144
Commerciële informatie0,0330,03050
Vertrouwen0,1650,16349

De acht ruwe correlaties waren in dit doelgericht geselecteerde panel klein. De webshops hadden echter geen gelijke kans om voor te komen in de dertig oriënterende vragen. Er is geen rekening gehouden met verkoopbaarheid van het product per webshop, assortiment, categorie-exposure, webshopomvang of verschillende missingnessnoemers. Deze analyse kan de voorspellende waarde of het causale belang van technische kenmerken daarom niet beoordelen.

Webshopvermeldingen en aanbevelingen

Webshopvermeldingen en aanbevelingen
ModuleWebshopVermeldingenAanbevelingen
Module oriënterende vragenbol3117
Module oriënterende vragenCoolblue156
Module oriënterende vragenMediaMarkt137
Module oriënterende vragenAmazon81
Module oriënterende vragenIKEA77
Module oriënterende vragenGalaxus60
Module vooraf vastgelegde productenbol2926
Module vooraf vastgelegde productenCoolblue198
Module vooraf vastgelegde productenMediaMarkt115
Module vooraf vastgelegde productenProshop80

Dit is geen ranglijst. Assortiment, categorie, prijs, beschikbaarheid en het aantal relevante verkoopkansen verschilden sterk; een gelijke exposure-denominator ontbreekt. De download bevat alle 104 A1- en 74 A2-webshops.


Grafieken voor publicatie

Deze grafieken mogen worden overgenomen in artikelen, presentaties en rapporten, mits de bronregel zichtbaar blijft en er een link naar de onderzoekslandingspagina staat. Iedere grafiek bevat de bronregel "Bron: MarketingCollega, AI-zichtbaarheid meten (2026), MC-R-2026-01".

26 van 30 versus 12 van 24: wisselende webshopaanbevelingen

Aandeel onderzoekseenheden waarbij de aanbevolen webshop tussen drie herhalingen minstens één keer wisselde.

61 van 71 aanbevolen webshops waren de goedkoopste of gedeeld goedkoopste van maximaal drie genoemde aanbieders

Prijspositie van de aanbevolen webshop binnen antwoorden met maximaal drie genoemde aanbieders.

De zes meetlagen voor AI-zichtbaarheid

Bereikbaar, herkend, genoemd, aanbevolen, eigen bron vermeld en herhaalbaar als afzonderlijke meetlagen.